Suunto Ambit 2 incelemesi

Suunto Ambit 2 inceleme: RenSpor Suunto Türkiye’ye Suunto Ambit 2 Sapphire’i en zor koşullar altında test etmem adına temin ettikleri için teşekkür ederim. Saatimi 29.11.2013 Cuma günü teslim aldım ve hemen kutu açılışımı yaptım.

Doğa gezginleri ve Spor tutkunları için tasarlanmış navigasyonlu kol saati Suunto Ambit 2. Kamp yapmayı, dağ bayır gezmeyi hatta dağcılık yapmayı, koşmayı, yüzmeyi, bisiklet sürmeyi, paten kaymayı bunlardan her hangi birini seviyorsanız Suunto Ambit 2 kol saati sizin için biçilmiş kaftan!


Suunto Ambit 2’nin öncelikle tüm modellerini tanıyalım.

 1. Suunto Ambit 2
  suunto-ambit-2

 2. Suunto Ambit 2 Sapphire

  suunto-ambit-2-sapphire

  Suunto Ambit 2 modeline göre donanımsal hiç bir farkı yok, camı sapphire ve çerçevesi çelik bu sayede çizilme ve darbelere karşı oldukça dayanıklı.

 3. Suunto Ambit 2s

  suunto-ambit-2s
  Rengarenk seçenekleri mevcut olan bu saat daha çok koşucular için tasarlanmış. Bu sebepten saat daha hafif, ancak pili daha kısa sürede bitiyor.

 4. HR Belt
  suunto-hr-belt
  Bu ürün suunto’nun pod destekleyen tüm saatleri ile kullanılabiliyor. Kalp ritminizi ve solunum verilerinizi anlık olarak öğrenmenizi sağlıyor. Ayrıca saatinizi bilgisayarınıza taktığınız da çok detaylı kalp ritim ve solunum analizinizi sağlıyor. Kısacası harika!

Yukarıda ki modellerden hem dayanıklı hemde pili daha uzun dayandığı için benim tercihim Suunto Ambit 2 Sapphire + Hr oldu.

Suunto Ambit 2 nasıl sarj edilir?

Suunto Ambit 2’yi bilgisayar, priz, cep telefonu ve battery bank üzerinde sarj edebilirsiniz ayrıntılar videoda.

Suunto Ambit 2 için harita oluşturma

suunto-ambit-2-navigation-yon-gosterme
Suunto Ambit 2 için waypointli (dönüş noktaları) olan harita oluşturmak ister misiniz? Bu sayede yaptığınız faaliyet sırasında Suunto Ambit 2 saatiniz ne zaman düz gideceğinizi ne zaman sağa döneceğinizi ne zaman sola döneceğinizi size belirtecek. Hem harita üzerinden gideceğiniz yere kalan mesafenizi görebilecek hem de bir sonra ki dönüş noktasına ulaşmak için hangi yöne gideceğinizi görebileceksiniz.

+ Öne çıkan özellikleri

 • Pil dayanıklılığı harika: Saati 13 gün önce teslim aldım ve hala ilk sarjı ile kullanıyorum. 3 ayrı outdoor faaliyetinde Gps özelliğinide aktif olarak en az 16 saat kullandığımı söylemek isterim ve şaşırtıcı bir şekilde şu an şarjım %47’de!
 • Navigasyon ve Haritalar: Bu saati diğerlerinden farklı kılan ilk özellik navigasyon ve haritalar. Yanlış duymadınız Suunto Ambit serisindeki tüm saatlere harita yükleyip doğada yönünüzü belirleyebiliyorsunuz.
 • GPS bağlantı hızı: Şuan kullandığım bir el gps’im var kendisi dağcıların oldukça rağbet ettiği bir üründür. Suunto Ambit 2 ile el gps’imi aynı anda açtığımda Suunto saatim el gps’ine uydulara bağlanma konusunda neredeyse 2 kat fark atıyor. Bu çok şaşırtıcı ama harika bir özellik!
 • Anlık veriler: Baramotre, altimetre ve termometre’ninde bulunduğu saatimiz ile basınç, yükseklik ve sıcaklık verileri anlık olarak kolumuzda. Ayrıca kablosuz podlar kullanarak, nabzınız, solunumunuz, bisiklet ile ne kadar pedal çevirdiğiniz, ne kadar kalori yaktığınız gibi verileri de anlık olarak görebiliyorsunuz.
 • Gövde ve Cam kalitesi: Şu an için günlük kullanımda bir kaç kez saati farklı yerler çarpmama rağmen en ufak bir çizik ya da iz dahi yok. Yinede tatmin olmuş değilim, yakında Sapphire camının çizilmez olup olmadığını bir bıçak aracılığı ile test edip videosunu sizlerle paylaşacağım.
 • Multi Spor Özelliği: İşte bu özelliğine bayılıyorum. Ben bir çok sporu bir arada yapıyorum, bazen düzenlediğim etkinliklerde katılımcılar yürüyebiliyor da yüzebiliyorlar da. Aslında bu özellik Triatlon sporcuları için hazırlanmış. Saatimize Movescount sitesi üzerinden yapacağımız sporları yüklüyoruz. Saatimizin üzerinden egzersizi kaydetmeye başladığımızda bu kayıttan çıkmadan tek tuşla yaptığımız sporu değiştirebiliyoruz. Ve tüm sporlara ait verileri tek bir dosya olarak saatimiz kaydediyor.
 • Fırtına Alarmı: Havanın fırtınaya döneceği durumlar için acil alarmı mevcut.
 • Kulaç sayacı: Yüzerken ne kadar kulaç attığınızı sayıyor.
 • Uygulamalar: Suunto Apps ile bir çok uygulama yüklenmiş ve hala saatimize yüklenebilecek şekilde movescount.com sitesinden yayınlanıyor.
 • Suunto Ambit 1’e göre iyileştirmeler:
  • Saatin dış yüzeyinde ki keskin hatlar ve dış çıkıntılar azaltılmış, bu sayede düşmelerde alabileceği çizikler en aza indirgenmiş.
  • GPS’in konum belirleme ve uyduya bağlanma hızı şaşırtıcı derecede iyileştirilmiş, harika!
  • Food pod bağlantısı ile koşarken kaç adım attığınızı ve bunla beraber tüm verileri saatinizde görebiliyorsunuz

 

– Olumsuz özellikleri

 • Titreşim özelliği eklenirse harika olur: Navigasyon özelliğini kullanırken point(dönüş noktası) geldiğinizde saat sizi sesli (dıdıd) olarak uyarıyor. Ancak benim gibi kötü havalarda saati kullanıyorsanız saatin bu sesini duyma imkanınız ne yazık ki yok. Bunun yerine Suunto Ambit 2’de titreşim olsa ve dönüş noktasına geldiğinde titreşim ile bizi uyarsa harika olurdu! Bir yandan düşündüğümde neredeyse hiç bir el gps’inde bile olmayan bu özelliğin Suunto Ambit 2’de olmaması gayet normal. Gelecek Ambit modelinde titreşim özelliği eklenirse harika olur.
 • Ekran ışığı kilidi: Genelde saatimi dağlarda kullanıyorum. Bu sebepten saatimi doğru sıcaklık ölçümü yapması için montumun üzerine takıyorum. Saatin tuş kilidini aktif hale getirmeme rağmen, bazen hareket halindeyken sanırım eldivenimin baskı oluşturmasından ötürü ekran ışığı açılıyor ve açık kalıyor. Bunu geç fark ettiğim zaman ise pilimden baya harcamış olabiliyorum. Bu unsur kesinlikle düzeltilmeli tuş kilidi aktifken ekran ışığı açılmamalı ya da ekran ışığı iki tuşa basıldığı zaman açılmalı ki yanlışlıkla açılma yapmasın ve pilimizi tüketmesin.
 • Sarj ve data aktarım kablosu: Açıkçası bu saat emsalsiz olsa da Suunto Ambit 2’yi takip eden benzer saatlerde’de aynı sorun bulunuyor. Saatin data ve sarj kablosu usb uca sahip ancak saate evrensel olmayan bir bağlantı methodu ile bağlanıyor. Bir faaliyet yada seyahat esnasındayken kablonuzu kaybeder yada bozarsanız üzülmenize sebep olabilir. Tabi ki bu saate sahip olan sarj kablosuna dikkat edecektir. Yinede Suunto’nun yeni modelinde daha evrensel bir sarj ve data aktarıp portu kullanmasını bekliyoruz.

Doğadayken ve spor yaparken ayrılmaz bir parçamız olacak olan Suunto Ambit 2 Sapphire saatimi alalı daha 2 hafta olmadı. İncelemelerime devam ediyorum. Her hafta yeni bulduğum şeyleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Kaldığımız yerde görüşmek üzere.

GPS’in konum belirleme ve uyduya bağlanma hızı şaşırtıcı derecede iyileştirilmiş, harika!Food pod bağlantısı ile koşarken kaç adım attığınızı ve bunla beraber tüm verileri saatinizde görebiliyorsunuz.

Suunto Ambit 2 incelemesiyazısı için 28 yorum

 1. ebubekir dedi ki:

  Merhaba abi
  Ben suunto abmit2 kullanıcısıyım
  Eğitimmodu nu nasıl etkinleştirebilirim
  Ve etkinleştirdikten sonra nasıl kullanabilirim???
  Şimdiden teşekkür ederim

 2. blacklavier dedi ki:

  Merhabalar Burak bey bir kaç sorum olacak
  1-Ambit2s HRM i bisiklet km saati olarak da kullanmak ve değer elde etmek istiyorum anladıgım kadarıyla pod almak gerekiyor doğru mudur?
  2- Ambit2s HRM beni dağda geri getiebilir mi? kaybolmamamı sağlar mı? ekranda harita izleme vs durumu var mıdır?
  3-Yüzerken ve koşarken efor, kalori süre gibi değerler ve kalp atışı ile ilgili değerler sağlıklı işliyor mu? bazı araştırmalar yaptım ancak biisklet ile iligli olan dışında kesin bilgilire ulaşamadım.

  Son olarak dağcılık, bisiklet, yüzme, okşu sporları için bu mu yoksa daha başka bir model mi tavsiye edersiniz bana Ambit2s ve ambit 2 bu amaçlar içinmiş gibi geldi ancak 2s indrimde oldugu için ona odaklanmış durumdayım cevabınıza göre 1 sene de bekleirm acelem yok

 3. Boğaç ÇAĞIL dedi ki:

  Merhabalar, Ben de şu anda Protrek den ambit 3 e geçmeyi düşünüyorum.
  Protrek güneş enerjisi ile çalıştığı için batarya problemi hiç yaşamadım
  Sizin incelemelerinizde bataryanın uzun gittiğini yazdınız . şarj-deşarj sonrası batarya ömrü ile ilgili herhangi bir bilgi var mıdır? kaç şarj sonrası performans düşüklüğü veya değişim ihtiyacı oluyor.
  Bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.
  Teşekkürler

 4. selcuk dedi ki:

  Merhaba Burak Bey Ben Ambit 3 almayı düşünüyorum. Bisiklet kullanıyorum. ANT+ Trek bisikletimde bulunuyor. Devamlı spor yapan bir insanım gerek fitnees gerek bisiklet arada arazi koşusu bu saat için sizce 1400 TL para verilir mi? profesyonel anlamda değil ama . . .

  Birde Ambit2 mi? ambit3 mü? tavsiyeniz hangisi . . .

  Saygılarımla Selçuk Merdane

  • Burak SARAL dedi ki:

   Selamlar Selçuk bey, Suunto Ambit serisi saatleri komple bir çözüm olarak görebilirsiniz. FOOT POD ile koşu hakkında çok detaylı- ANT HEART RATE BELT kalp ve solunum ile ilgili detaylı bilgi – CADENCE POD ile çevirdiğiniz pedal hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

   Suunto kolunuzdayken başka bir cihaza ihtiyaç duymadığınız için ona verdiğiniz her kuruşa değecektir.

   Ambit 2 ile Ambit 3 arasında tabiki farklar var ancak birbirinden ayrılmasını sağlayan en belirgin Ambit 3 üstünlükleri, kalp nabız bandı artık su geçirmez, bluetooth ile suunto ambit 3 Iphone lara bağlanabiliyor, yakın zamanda android içinde böyle bir uygulama çıkacağı duyumları kulağıma geldi. Bu sayede rotalarınız v.s bilgilerinizi anlık olarak telefondan görebiliyorsunuz.

   Ambit 2 yada Ambit 3 alsanızda her ikisinden de çok memnun olacağınıza eminim.
   Sevgiler.

 5. ali dedi ki:

  Hocam yarın bu saati alicam ama termometre yok diyor varmı acaba sıcaklok ölçer.ayrıca ampit 3 alsam daha mantılşo değilmi az fiyat farkı var

  • Burak SARAL dedi ki:

   Ali merhaba,

   Cihazda termometre var ancak cihaz vücut ısından etkilendiği için doğru bir sonucu koluna taktığın sürece alamazsın. Doğru sonucu alabilmek için saati kolundan çıkarıp bir yere asarak 5 dakika kadar bekletmen gerekecektir.

   Ben 3 haftadır Suunto Ambit 3 Sapphire HR kullanıyorum. Kasaları aynı ancak Ambit 3 ile gelen tabiki bir çok yeni özellik var. Örneğin Apple cep telefonları üzerinden saatine direk bağlanıp anlık bilgiler alabiliyor ve rotalar yükleyebiliyorsun.

   Şimdiden saatini güle güle kullan, aramıza hoş geldin 🙂

 6. Özkan GÖK dedi ki:

  Merhaba Burak Bey.
  Suunto ile yapmış olduğunuz test videolarını izledim. bu bilgileri bizlerle paylaştığınız için ayrıca teşekkür ederim.
  ben suunto ambit silver hr modelini kullanıyorum. Gps açık running modunda, kapalı bir parkurda antrenmana başladığımda back lap tuşuyla tur sayımı belirliyorum. fakat koşu 1 km bulduğunda saatin ekranında autolap yazıyor kendi kendine tur ekliyor ve kronometreyi de tur başı yapmış gibi yeniden başlatıyor. Bu nedenle zamanlama karışıyor turun ortasında yeniden tur başı yapmışım gibi kronometre sıfırdan başlıyor.
  bu problemi nasıl çözebilirim?
  Teşekkürler.

  • Burak SARAL dedi ki:

   Özkan bey, ben teşekkür ederim.
   Merhaba Burak Bey.

   Kapalı bir parkurda GPS açtığınızda muhtemel olarak cihaz uydularla bağlantı kurumayacağı için konum tespit edemeyecek ve GPS özelliklerini kullanamayacaksınızdır.

   Sorunuzu yanıtlayabilmem için, kapalı alandan tam olarak kastettiğiniz nedir onu öğrenmem gerekiyor. Spor salonunda koşu bandı üzerinde koşmak gibi bir şey mi yoksa?

   • Özkan GÖK dedi ki:

    Kapalı Parkur: bir stadın etrafında ki piste koşmak gibi. Koşu parkurunun başladığı yerde bitmesi.
    Açık havada koşuyorum. her 400 m koştuğumda ben back lap tuşuna basıyorum ve 1 tur döndüğümü biliyorum bu şekilde her turumu kaç dk koştuğumu turların arasındaki zaman farkını biliyorum. fakat 3. tura girdiğimde 200 m sonra 1 km tamalamış olduğumdan ekranda auto lap yazıyor ve dakikayı da sıfırlayarak yeni bir tur başlatıyor.

    • Burak SARAL dedi ki:

     1. http://www.movescount.com‘a login olun
     2. Gear sekmesinden saatinizi seçin.
     3. Customization penceresinden antrenman şeklinizin üzerine gelerek edit butonuna basın. Örneğin Running üzerine gelerek edit e basın.
     4. Açılan yeni bölümün alt kısmında “Show advanced settings” i bularak tıklayın.
     5. “Use autolap” daki check işaretini kaldırın.

     Saatinizi kablosu ile bağlayarak konfigarasyonların saatinize aktarılmasını sağlayın.

     Özkan bey bu adımları yapıp bana durumu bildirir misiniz lütfen.

     • Özkan GÖK dedi ki:

      Anlattığınız şekilde yaptım. Sorun çözüldü. Çok teşekkür ederim Burak bey.

 7. bülent fırat dedi ki:

  merhaba movescount.com daki bazı değerleri çözemedim tam türkçe karşılıkları yok sanırım
  mesela epoc peak veya vo2 Pte gibi bu movescount.com da etkinlik analiziyle ilgili bir çalışmanız olacak mı?

  bir de anlamadığım bir şey daha var running mode daki pace trekking mod da speed oluyor. running moddaki pace ile runnig mode daki speed arasındaki fark nedir?

  teşekkürler

  • Burak SARAL dedi ki:

   Bülent bey merhaba,
   Sorunuza yanlış yanıt vermemek için Suunto Türkiye’den Deniz bey’e de sorunuzu ilettim. Ortak yanıtımız şu şekilde; Suunto Ambit 2 HR modeli HR bant takılı olmadan nabız ve kalori vermez, sadece yaptığınız aktivitenin km, rota, altimetre, gibi detaylarını gösterir.

   Saatte yürüyüş, koşu, aletli jimnastik modları ayrı ayrı olarak var kullanıcı hangi aktiviteyi yapmak isterse menüden seçip bu özelliği kullanabiliyor.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sevgiler.

   • bülent fırat dedi ki:

    Cevabınız için teşekkürler
    Zaten bende HR kemeri mevcut benim sormak istediğim bu değerlerin ne ifade ettiğiydi. başka bir sitede bu değerlerin anlamlarını buldum. saatle doğada zaman geçirdikçe saati daha fazla anladım 🙂
    diğer sorumun cevabı eğer yanlış anlamadıysam şu şekildeymiş; birinde adım sayıyormuş diğerinde Km.
    Güncelleme ile ilgili dökümanızı bekliyoruz. ( bu arada pusulada çıkan 2. ok un anlamı nedir? bilgi verebilir misiniz?

    teşekkürler
    iyi çalışmalar

 8. denizhan yıldırım dedi ki:

  merhabalar
  yeni çıkan güncellemeyle ilgili bir döküman hazırlamayı düşünüyor musunuz?

 9. Erkan Dilaveroğlu dedi ki:

  Merhaba, Bu üründen almak istiyorum ama sormak istediğim bir şey var, HRM takılı değil iken yakılan kalori miktarı tutuluyor mu? Biraz önce iphone uygulaması ile deneme yürüyüşü yaptım, bütün bilgiler var ama Calories diye bir bölüm göremedim, acaba bu iphone uygulamasında mı böyle yoksa HRM olmadan saat de mi bu değerleri tutmuyor???
  Ayrıca mesela yürürken koşmaya başladınız ve tekrar yürümeye başladınız veya durdunuz aletli jimlastik yapıyorsunuz, bu durumda saatte bir değişiklik yapmaya gerek var mı?

  Teşekkürler

 10. serkan dedi ki:

  Burak Bey merhaba,

  Daha çok koşu ve fitness ile uğraştığım için Ambit 2s almayı düşünüyorum. Bu ürünün sizin testini gerçekleştirdiğiniz ürün ile özellikleri acaba aynı mı? Sadece fark pil süresi mi? Çünkü fiyatlarda ciddi farklar var?
  İyi günler.

 11. ilker dedi ki:

  Merhaba,

  Öncelikle emeğinize sağlık demek istiyorum. Çok değerli bilgiler veriyosunuz.
  Size sorum var. İnterval antremanları için sanırım APP yükleyip kullanmak gerekiyor. Uygulamaları nasıl yükleyip kullanabilirz?

 12. Oğuzhan dedi ki:

  Bu saatleri cep telefonu gibi 1-2 gecede bir şarja takmak gerekiyormu?

 13. Kadir Tunca dedi ki:

  Burak bey merhaba…
  Suunto ambit 1 saatime faaliyete gitmeden önce gps kayıtlarını veya yürünmüş bir rotayı veya koordinatları nasıl yükleyeceğime dair bilgi verebilir misiniz.
  Teşekkürler

 14. Selman dedi ki:

  Merhabalar,
  Bende aldım ama bir türlü türkçeleştirelemedim.
  Sitenizdeki fotoğraflardaki cihaz türkçe görünüyor.Nasıl yaptığınızı sorabilirmiyim.

  • Burak SARAL dedi ki:

   Merhaba Selman, saati türkçeleştirmedim. Sadece antrenman modlarını kendime göre adlandırdım. Bunu yapmak için https://www.movescount.com/gear linkine girdikten sonra Costomization bölümünden isimleri ve o modda hangi ekranların görüneceğini özelleştirebilirsiniz.

   Ayrıca bu sayfayı takip ederek saat hakkında daha çok şey öğrenebilirsiniz. Neredeyse her hafta Suunto Ambit 2 hakkında yeni bilgileri ve videoları sizlerle paylaşacağım.

Bir cevap yazın